Jakie dokumenty muszę przygotować do przeprowadzenia oceny bezpieczeństwa?
- Przemysław Czech
- 8 mar 2023
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 11 paź 2024
Receptura produktu kosmetycznego (skład jakościowy i ilościowy z podaną zawartością procentową), skład INCI, numery barwników wg. Colour Index (nr CI)
Dla wszystkich surowców dostępną dokumentację: karty charakterystyki (MSDS), specyfikacje, certyfikaty analizy, karty techniczne.
Dla kompozycji zapachowej, jeśli została użyta w kosmetykach konieczne jest oświadczenie producenta kompozycji zapachowej, że jest ona zgodna z zaleceniami IFRA (dodatkowo konieczne jest dostarczenie wykazu alergenów).
Dla barwników – zaświadczenie, że barwnik spełnia kryteria czystości zgodnie z Rozporządzeniem Komisji 95/45/WE z 26 lipca 1995r.
Oświadczenie o braku substancji CMR kategoria 1A i 1B oraz kategoria 2 w rozumieniu części 3 załącznika VI do Rozporządzenia (WE) 1272/2008.
Projekt etykiety oraz opakowania zewnętrznego (jeżeli posiada) oraz informacje dotyczące produktu kosmetycznego (nazwa kosmetyku, sposób i miejsce stosowania, działanie, grupa docelowa - np. dzieci/osoby dorosłe).
Jeśli kosmetyk dostępny jest już na rynku wymagane jest również oświadczenie o braku doniesień o działaniach niepożądanych.
Dla opakowań – informacja o tworzywie, z którego zostało wykonane opakowanie (pojemnik i zamknięcie), Dokument dopuszczenia do używania w produktach kosmetycznych.
Wyniki badań laboratoryjnych (w zależności od rodzaju kosmetyku mogą być to badania mikrobiologiczne, kompatybilności kosmetyku z opakowaniem, testy konserwacji) oraz dermatologicznych i aplikacyjnych (jeśli dotyczy).
Oświadczenie o metodzie produkcji zgodnej z GMP.
Oświadczenie o nie testowaniu na zwierzętach gotowego kosmetyku oraz surowców używanych do produkcji.
Logo firmy.
Comments